2025 első félévében 226 lakóépületnél keletkezett tűz, 9-cel több, mint 2024 első hat hónapjában. Ebben az időszakban több mint 2700 négyzetméternyi épített terület égett le.
A tüzekben 17-en megsérültek, többségük füstmérgezést szenvedett és 2 ember életét vesztette a kigyulladt ingatlanokban. Januárban Tiszavasváriban, februárban Tiszanagyfaluban követelt áldozatot a tűz. Az év első hat hónapjában keletkezett lakástüzek eloltásához összesen közel 170 órára és 362 tűzoltójárműre volt szükség. A leghosszabb beavatkozás január 20-án volt a tiszavasvári halálos lakástűznél, az oltás az utómunkálatokkal együtt 14 órát vett igénybe. A helyszínen több ingatlanrész, nagy mennyiségben felhalmozott lomok égtek.
A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 4 lakástűz kapcsán indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng, a fűtési rendszer hibája, sütés-főzés, avar- vagy szemétégetés miatt csaptak fel a lángok. A legtöbb tűz kéményben keletkezett, de gyakoriak voltak a konyhákban vagy hálószobákban keletkezett tüzek is.
A 226 tűzzel érintett otthon egyikében sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek. Ekkor még van idő cselekedni, a tüzet annak kezdeti stádiumában eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni.
Szén-monoxid miatt 2025 első felében 25-szer riasztották a tűzoltókat, 2-vel kevesebbszer, mint egy évvel korábban. 3 ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést. Fontos tudni, hogy nyáron is veszélyt jelenthet a szén-monoxid. Sok háztartásban egész évben gázüzemű, fali vízmelegítővel, kazánnal állítják elő a meleg vizet, így a szén-monoxid-mérgezés veszélye egész évben, nyáron is fenyeget.
A nagy hőségben lecsökkenhet a kémény huzathatása, így fokozott a veszélye annak, hogy visszaáramlik a szén-monoxid a lakótérbe. Előfordulhat, hogy légdugó alakul ki, mert a kémény külső része a nagy hőségben felforrósodik, míg az alsó, épületen belüli része hideg marad és az ott lévő levegő beszorulhat a kürtőbe. A füstgáz emiatt nem tud távozni, például akkor, amikor a vízmelegítőt használjuk. Ilyenkor az úgynevezett tökéletlen égés miatt szén-monoxid jön létre. Ezért szén-monoxid-érzékelő használata nyáron is ajánlott, lehetőleg a nyílt égésterű vízmelegítők mellé helyezzük el a készüléket.